2006+ Honda Civic Forum banner
6281 - 6300 of 6335 Posts

·
Registered
241 Posts
Bridgestone S001 review μετά από 1 track day και 1 μήνα στο δρόμο, με ~ 5.000χλμ
235/40/18 XL σε ζάντες 18Χ8.5 Enkei από Evo X

Για λάστιχο δρόμου η φθορά στην πίστα ήταν πολύ φυσιολογική. Αρκετά ομοιόμορφη φθορά, και αναλογικά σταθερή απόδοση. Έφταναν στο peak στον 3ο γύρο περίπου και άντεχαν μέχρι τον 5ο όπου μετά ήθελε κρύωμα αλλιώς έπεφτε πολύ η απόδοση και σίγουρα θα άρχιζε και υπερβολική φθορά.
Με περίπου 25 γύρους στην πλάτη βγήκαν για χρήση στο δρόμο όπου η φθορά δεν έχει επιρεάσει την απόδοση, τουλάχιστον όχι σημαντικά, παρά το ότι λείπουν μερικά χιλιοστά από όλο το πέλμα μπροστά (τα πίσω είναι σε εξαιρετική κατάσταση). Το σκληρό πλαϊνό συνεχίζει να προσφέρει απόλαυση με όπλο τη βελτιωμένη αίσθηση. Απλά ξέρεις αν παίρνει άλλο γκάζι ή όχι.
Σε σχέση με τα ταλαιπωρημένα Michelin PS4 που αντικατέστησαν, νομίζω ότι σε απόλυτη πρόσφυση υστερούν ελαφρά. Το Michelin ακόμα και όταν μαγουλιάσει, κάποια στιγμή γατζώνει και μένει εκεί. Θάρρος να έχεις μόνο, γιατί δε σε ενημερώνει για την κατάσταση, πατάς στο άγνωστο :) Και να αποφεύγεις τις τιμονιές. Αντίθετα το S001 επιτρέπει στη βάρκα ΚΑΙ πλασαρίσματα χωρίς δράματα.
Τώρα που έγραψε χιλιόμετρα, έκανε την εμφάνισή του και ο σχετικά αυξημένος θόρυβος, ΑΛΛΑ σε συχνότητες οι οποίες εμένα δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα, και που "κρύβονται" από μέτριας έντασης μουσική. Το μόνο μείον το αυξημένο χωροπήδημα, που έχει φέρει το άλλοτε μαγικό χαλί σε μια κατάσταση οριακή όταν περνάει από τα στενά της πόλης με χαμηλές ταχύτητες.

·
Premium Member
2,095 Posts
Από το Μάιο του 2020 φοράω τα Goodyear Asymmetric 5. Προς το παρόν έχουν σταθεί τίμια σε όλες τις εποχές & σε όλους τους τρόπους οδήγησης. Το σημαντικότερο είναι πως ζεσταίνονται εύκολα χωρίς προσπάθεια!!

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
3,471 Posts
Pirelli Cinturato P7 C2 από σήμερα και ήδη το αμάξι ησύχασε στην κύλιση του.Περισσοτερες λεπτομέρειες και εντυπώσεις μόλις πατήσουν καλά.

Στάλθηκε από το Nokia 5.3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
931 Posts
Pirelli Cinturato P7 C2 από σήμερα και ήδη το αμάξι ησύχασε στην κύλιση του.Περισσοτερες λεπτομέρειες και εντυπώσεις μόλις πατήσουν καλά.

καλοριζικα ,περιμενουμε να γραψεις πως πανε απο καταναλωση καυσιμου και φθορα .

• Like
Reactions: coyote80

·
Premium Member
3,471 Posts
Ήδη και μέσα στην πόλη είδα διαφορά από τα πρώτα χλμ. Δυστυχώς όμως θέλω ευθυγραμμιση γιατί μου είπε ο λαστιχας ότι τα παλιά είχαν φαγωθεί λίγο μονοπατα.

·
Registered
Honda civic FK2 (1.8)
19 Posts
Και σε εμένα το ίδιο είχε γίνει...
Γενικά με τα civic υπάρχει ένα θέμα όσον αφορά την ευθυγράμμιση...Τραβαει λίγο δεξιά...

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
88 Posts
Εμένα από τα 3 civic (ep3 type-r, fn, και το diesel του 19, το μόνο που μου τράβαγε δεξιά ήταν το ep3, και αυτό μετά απο τοποθέτηση μπλοκέ και πίστα.

·
Registered
931 Posts

·
Registered
931 Posts
Φρέσκο πράμα...

Το είδα χτες.Σε 225/45/17 δεν υπαρχει Ps4s ουτε supersport.Μονο Potenza και αυτο με δεικτη βαρους 94 αντι 91.Βαση το τι γραφει ο κατασκευαστης.Κρίμα γιατι θα εβαζα ανετα το ps4s.

·
Premium Member
972 Posts
Στο έστειλα για να δεις τι έπαθε στο τέλος το σούπερσπορτ. Εγω θα έβαζα και στοίχημα πριν δω το βίντεο οτι το σούπερσπορτ θα ήταν σαν καινούργιο σε σχέση με τα υπόλοιπα στο τέλος του τεστ. Τα πράγματα όμως έχουν αλλάξει και δεν είναι όπως παλιά.

ΥΓ. Ευκαιρία να βάλεις 18άρες :p

·
Registered
931 Posts
Στο έστειλα για να δεις τι έπαθε στο τέλος το σούπερσπορτ. Εγω θα έβαζα και στοίχημα πριν δω το βίντεο οτι το σούπερσπορτ θα ήταν σαν καινούργιο σε σχέση με τα υπόλοιπα στο τέλος του τεστ. Τα πράγματα όμως έχουν αλλάξει και δεν είναι όπως παλιά.

ΥΓ. Ευκαιρία να βάλεις 18άρες :p
Eννοεις τι επαθε το Potenza στο τελος με χρηση πιστας.Συμφωνω μαζι σου.Αυτο δεν γινοτανε με το s001 που εχω αυτη τη στιγμη στο αμαξι ,τοτε που κοιταγα συγκριτικα.Ασε τις 18αρες "ανοιγω σπίτι" και ακουω γνωμη για το asymmetric 5.

Επίσης άσχετο ,θυμαται κανεις με τι λάστιχο ερχόταν μαμά το type s;Ρεζερβα εχει dunlop . o_O

·
Premium Member
2,095 Posts
Eννοεις τι επαθε το Potenza στο τελος με χρηση πιστας.Συμφωνω μαζι σου.Αυτο δεν γινοτανε με το s001 που εχω αυτη τη στιγμη στο αμαξι ,τοτε που κοιταγα συγκριτικα.Ασε τις 18αρες "ανοιγω σπίτι" και ακουω γνωμη για το asymmetric 5.

Επίσης άσχετο ,θυμαται κανεις με τι λάστιχο ερχόταν μαμά το type s;Ρεζερβα εχει dunlop . o_O
Michelin pilot φορούσε από εργοστάσιο.
Τα Asymmetric5 τα φοράω εδώ & 1,5 χρόνο περίπου. Ζεσταίνονται πολύ εύκολα χωρίς προσπάθεια. Βέβαια ρίξε μια ματιά & στα Dunlop Sportmaxx RT τα οποία έχουν χαμηλή στάθμη θορύβου, ζεσταίνονται επίσης γρήγορα & έχουν υλικό από Kevlar το οποίο στην κυριολεξία διαβάζει όλων των ειδών επιφάνειες στο οδόστρωμα. Απλά όταν ήθελα να τα βάλω ξανά δεν είχε ημερομηνία που ήθελα. Είχαν μόνο τα RT2. Τα RT2 δεν ξέρω αν έχουν Kevlar.

• Like
Reactions: KonstantinosM

·
Registered
931 Posts
Michelin pilot φορούσε από εργοστάσιο.
Τα Asymmetric5 τα φοράω εδώ & 1,5 χρόνο περίπου. Ζεσταίνονται πολύ εύκολα χωρίς προσπάθεια. Βέβαια ρίξε μια ματιά & στα Dunlop Sportmaxx RT τα οποία έχουν χαμηλή στάθμη θορύβου, ζεσταίνονται επίσης γρήγορα & έχουν υλικό από Kevlar το οποίο στην κυριολεξία διαβάζει όλων των ειδών επιφάνειες στο οδόστρωμα. Απλά όταν ήθελα να τα βάλω ξανά δεν είχε ημερομηνία που ήθελα. Είχαν μόνο τα RT2. Τα RT2 δεν ξέρω αν έχουν Kevlar.

Με ενδιαφερει το asymmetric 5 και οχι το RT2 της dunlop . To αυτοκινητο δουλευει δυσκολο επαρχιακο οδικο δικτυο πελοποννησο ευβοια οπότε θελω να ξερω χωρις ρισκο οτι δεν θα εχω θεμα και μπορω να το κυνηγαω οταν ειναι αναγκη. Αν ηταν στην πολη δεν θα το σκεφτομουν τοσο.Επισης πολυ σημαντικο να εχει ησυχια αυτοκινητοδρομο,γιατι καποιοι παραπονιουνται οτι μετα απο καποια χλμ βουιζει χειροτερα απο bridgestone.

• Like
Reactions: panpapgtr

·
Premium Member
2,095 Posts
Με ενδιαφερει το asymmetric 5 και οχι το RT2 της dunlop . To αυτοκινητο δουλευει δυσκολο επαρχιακο οδικο δικτυο πελοποννησο ευβοια οπότε θελω να ξερω χωρις ρισκο οτι δεν θα εχω θεμα και μπορω να το κυνηγαω οταν ειναι αναγκη. Αν ηταν στην πολη δεν θα το σκεφτομουν τοσο.Επισης πολυ σημαντικο να εχει ησυχια αυτοκινητοδρομο,γιατι καποιοι παραπονιουνται οτι μετα απο καποια χλμ βουιζει χειροτερα απο bridgestone.
Γι αυτό σου είπα να κοιτάξεις για τα RT & όχι τα RT2 επειδή ξέρω ότι αντέχουν ακόμα & σε κακοτράχαλα σημεία. Περίοδο 2014-2018 δούλεψαν άψογα παντού σε όλων των ειδών δρόμους. Μέσα του 2019 ξεκίνησαν να μην πατάνε πλέον σωστά & πάλι καλά με την χρήση που τους έκανα, αλλά επειδή έχω & άλλα οχήματα έδωσα παράταση στην αλλαγή τους χωρίς να το κινώ συχνά. Τα Asymmetric5 προσωπικά με καλύπτουν σε όλες τις χρήσεις. Και στρίβουν & κρατάνε & ζεσταίνονται γρήγορα & δεν κάνουν θόρυβο στα δικά μου αυτιά, κάτι που είναι υποκειμενικό το τελευταίο. Αν θες κι άλλη ησυχία βάλε τα Asymmetric3.

• Like
Reactions: KonstantinosM

·
Registered
931 Posts
Γι αυτό σου είπα να κοιτάξεις για τα RT & όχι τα RT2 επειδή ξέρω ότι αντέχουν ακόμα & σε κακοτράχαλα σημεία. Περίοδο 2014-2018 δούλεψαν άψογα παντού σε όλων των ειδών δρόμους. Μέσα του 2019 ξεκίνησαν να μην πατάνε πλέον σωστά & πάλι καλά με την χρήση που τους έκανα, αλλά επειδή έχω & άλλα οχήματα έδωσα παράταση στην αλλαγή τους χωρίς να το κινώ συχνά. Τα Asymmetric5 προσωπικά με καλύπτουν σε όλες τις χρήσεις. Και στρίβουν & κρατάνε & ζεσταίνονται γρήγορα & δεν κάνουν θόρυβο στα δικά μου αυτιά, κάτι που είναι υποκειμενικό το τελευταίο. Αν θες κι άλλη ησυχία βάλε τα Asymmetric3.

Τι πιεσεις θελει το asymmetric5 και στα 4.

• Like
Reactions: panpapgtr

·
Premium Member
2,095 Posts
Τι πιεσεις θελει το asymmetric5 και στα 4.
Επειδή έχω όργανο για να μου δείχνει ακριβώς την πίεση & θερμοκρασία των ελαστικών έχω δοκιμάσει να βάλω από 30 ως 35 κρύα. Ανάλογα τη χρήση πάω στο βενζινάδικο & παίζω...

6281 - 6300 of 6335 Posts