2006+ Honda Civic Forum banner
6301 - 6320 of 6335 Posts

·
Registered
931 Posts
Επειδή έχω όργανο για να μου δείχνει ακριβώς την πίεση & θερμοκρασία των ελαστικών έχω δοκιμάσει να βάλω από 30 ως 35 κρύα. Ανάλογα τη χρήση πάω στο βενζινάδικο & παίζω...
Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγω δεν εχω όργανο ,αλλα αυτό .
Τα περισσότερα βενζινάδικα με πιστολια-μανομετρα δειχνουν οτι να ναι.Ηθελα την γνήσια εδώ αλλά πολλά τα λεφτά.Σε καποιους ισως ηταν standard με τον εξοπλισμο.

·
Registered
1,156 Posts
Εγω δεν εχω όργανο ,αλλα αυτό .
Τα περισσότερα βενζινάδικα με πιστολια-μανομετρα δειχνουν οτι να ναι.Ηθελα την γνήσια εδώ αλλά πολλά τα λεφτά.Σε καποιους ισως ηταν standard με τον εξοπλισμο.
Ναι πράγματι, εμένα είναι στο ντουλαπάκι δεξιά στο πορτ μπαγκαζ μαζί με ένα κιτ επισκευής ελαστικού. Και έχει και ρεζέρβα!

·
Registered
931 Posts
Ναι πράγματι, εμένα είναι στο ντουλαπάκι δεξιά στο πορτ μπαγκαζ μαζί με ένα κιτ επισκευής ελαστικού. Και έχει και ρεζέρβα!
Τι εχεις ταπερ; Εγω με το type s (μεταχειρισμενο 2017) το ηξερα οτι την ειχε απο τη μανα του ,απλα ειπα να μη χαλασω την καρδια μου με πωλητη.Αφου τα υπολοιπα που κοιταγα με καλυπταν.Να ξερουν ομως οτι τις φαγανε απο πολλα οι αντιπροσωπειες τοτε που βγηκε το μοντελο και δεν το καταλαβαινε ο κοσμος.Αν ειμαστε εκτος θεματος γραψε στο random καλυτερα.

·
Premium Member
9,385 Posts
δεν νομίζω κάποιος εδώ μέσα να έχει βάλει αυτά τα ελαστικά, για πες μας και εντυπώσεις τιμή που τα πήρες κλπ

·
Registered
6 Posts
Τα έβαλα μετά από προτροπή του λαστιχά. Αυτά μου είπε ότι έχουν προδιαγραφές να τα κρατήσεις για 5 χρόνια ή 70000 χιλιόμετρα. Τα έβαλα 390 ευρώ σε διάσταση 225 45 17. Σε σχέση με τα turanza που είχε πριν φαίνονται πολύ καλα σε βρεγμένο που δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα από γεμάτες λακούβες.
Σε στεγνό έχουν λίγο θόρυβο αλλά είναι σταθερά και σε απότομες επιταχύνσεις δεν χάνουν. Είναι φρέσκα βέβαια ακόμη, καθώς τα έχω περίπου 9000 χιλιόμετρα μόνο πάνω, οπότε βλέπουμε. Τέλος, από φθορά δεν έχω παρατηρήσει καμία προς το παρόν καθώς κάνω σχετικά συντηρητική οδήγηση.

·
Premium Member
972 Posts
Εάν δε βαριέσαι κάνε ένα τσεκ και πες μας εάν πάνω γράφουν made in China ή έχουν τον κωδικό κατασκευής της Κίνας. Να ξέρεις έχεις πληρώσει ένα τριτοδεύτερο κινέζικο λάστιχο, βαφτισμένο Ιταλικό, σε τιμή premium ελαστικού. Μην ακούτε τους λαστιχάδες προσπαθούν να πουλήσουν το λάστιχο το οποίο έχουν το μεγαλύτερο κέρδος. Σε σένα μπορεί να φτάνει πιο φτηνό αλλά αυτοί βγάζουν περισσότερα χρήματα.

Επίσης αυτά είναι ελαστικά all season και όχι καλοκαιρινά οπότε μη το συγρίνεις με το turanza δεν έχει νόημα. Δηλαδή εξ ορισμού θα είναι καλύτερα στο βρεγμένο και χειρότερα στο στεγνό.

·
Registered
6 Posts
Τον κωδικό δεν τον έχω προσέξει και δεν ξέρω και τι πρέπει να γράφει για να φανεί ότι είναι Κίνας, αλλά γράφει made in Italy πάνω στο λάστιχο. Όσον αφορά τις επιδόσεις του, ξέρω ότι συγκρίνω δύο διαφορετικούς τύπους ελαστικών, αλλά πρώτη φορά βάζω τεσσάρων εποχών και μόνο αυτά έχω για μέτρο σύγκρισης.

·
Registered
931 Posts
@johnpat Kαλώς ήρθες στη παρέα ξανά.Δεν υπάρχει η παπάτζα τα κρατας 5 χρόνια /70.000km.Εξαρτάται απο πολλους παραγοντες.Έχει ενα τετραψηφιο νούμερο σε ένα κουτακι.Οποτε μπορεις και αν θες πες μας τι λεει.

Tire Wheel Automotive tire Synthetic rubber Tread

·
Registered
6 Posts
Γίνεται να έχω άλλο νούμερο μπροστά και άλλο πίσω? Τα μπροστά 0220 και τα πίσω 3520. Τα είχα βάλει πέρυσι τέτοια περίπου εποχή.

·
Registered
931 Posts
Γίνεται να έχω άλλο νούμερο μπροστά και άλλο πίσω? Τα μπροστά 0220 και τα πίσω 3520. Τα είχα βάλει πέρυσι τέτοια περίπου εποχή.
Ωραία τα μπροστά ειναι κατασκευή 2η εβδομαδα του 2020 και τα πίσω 35η εβδομαδα του 2020.Μετά από 4χρόνια ή 40.000χλμ καλό ειναι να τα αλλάξεις αφού ελέγχονται μια φορά το χρόνο.

·
Registered
931 Posts
Μπορειτε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί που μείνατε ευχαριστημένοι όλα αυτά τα χρόνια για αλλαγή ελαστικών-ηλεκτρονικη ζυγοσταθμιση και ίσως ευθυγράμμιση.Το αμάξι τελευταία φορά το ρύθμισε ο συγχωρεμένος ο Πουπάκης.Τράβαγε όντως δεξιά το civic μας και ίσως να είναι απο τα ελατήρια γιατί δεν συμβαίνει σε όλους.Εχω ακουσει για καμπεροβίδες και του το ειπα αλλα μου λεει με αυτες ξερυθμιζεται πιο ευκολα,καπως ετσι.Το βελτιωσε απο τότε παρα πολυ και μου είπε οτι το potenza δεν κάνει για αυτο το αμαξι επι λεξη.Σκέφτομαι τα asymmetric 5 και δεν ξερω που να το πάω...

Σκέφτομαι τον Χαϊκιάν Χαγιέκ στην θηβών

• Like
Reactions: kostashcivic

·
Premium Member
18,863 Posts
  • Like
Reactions: warhawk

·
Registered
1,156 Posts
Έχοντας βάλει τη συγκεκριμένη ανάρτηση ένα χρόνο τώρα δεν έχω παρα να συμφωνήσω με τα σχόλια σου. Αν επέλεγα σήμερα ανάρτηση θα δοκίμαζα τη V3. Νομίζω έκανα μεγάλη χαζομάρα.

Να σημειώσω οτι κάποια στιγμή μου έβγαλε πολύ έντονο θόρυβο σε σημείο που τρόμαζα οτι θα διαλύσει, αλλά λύθηκε με κάποιες συσφίξεις που δε γνωρίζω σε ποιο σημείο έγιναν και γιατί. Στη συνέχεια και ακόμα και σήμερα έχω διάφορους θορύβους κατα το στρίψιμο το οποίο θα διερευνήσω όταν έχω χρόνο.

Γενικά αν το ήξερα θα αναβάθμιζα απο τη πρώτη μέρα, είναι σούπερ ανάρτηση!

·
Premium Member
2,412 Posts
Έχοντας βάλει τη συγκεκριμένη ανάρτηση ένα χρόνο τώρα δεν έχω παρα να συμφωνήσω με τα σχόλια σου. Αν επέλεγα σήμερα ανάρτηση θα δοκίμαζα τη V3. Νομίζω έκανα μεγάλη χαζομάρα.

Να σημειώσω οτι κάποια στιγμή μου έβγαλε πολύ έντονο θόρυβο σε σημείο που τρόμαζα οτι θα διαλύσει, αλλά λύθηκε με κάποιες συσφίξεις που δε γνωρίζω σε ποιο σημείο έγιναν και γιατί. Στη συνέχεια και ακόμα και σήμερα έχω διάφορους θορύβους κατα το στρίψιμο το οποίο θα διερευνήσω όταν έχω χρόνο.

Γενικά αν το ήξερα θα αναβάθμιζα απο τη πρώτη μέρα, είναι σούπερ ανάρτηση!
ειναι αθορυβη αναρτηση σε κοπανηματα, σε σχεση με μανησια, αλλα λιγο σφιχτη ρε παιδια....

·
Premium Member
9,385 Posts
ο χαικάν είναι φοβερός...εγώ εκεί το πάω...

·
Registered
88 Posts
Εγώ πήγαινα στο γαμπρό του Πουπάκη και στον Πουπάκη πολλά χρόνια. Πάντως στο civic που τον άκουσα κι έβαλα την koni, τα κλαψα τα λεφτά.

6301 - 6320 of 6335 Posts