2006+ Honda Civic Forum banner

Tyres for greek weather conditions

634154 Views 6364 Replies 219 Participants Last post by  skam
Ανοιξα αυτο το Thread για να συζητησουμε για τα λαστιχα που θα προτιμησουμε να βαλουμε στο αμαξι μας.
Τι διαπιστωσεις εχουμε κανει οι ιδιοι μας σε διαφορες μαρκες, ποια "ταιριαζουν" καλυτερα στο Civic, ποια δεν ειναι τοσο καλα, ποια σκοπευετε να βαλετε, τιμες κτλ κτλ...
Εγω εγω ακουσει παρα πολυ καλες κριτικες και reviews για τα Goodyear Eagle F1 Assymetric (αυτα που εχει ο φιλος Alexps). Αληθεια Alex, πως το βρισκεις το συγκεκριμενο λαστιχο? Καλο?

Ακουω....:D
6341 - 6360 of 6365 Posts
Τετοια εκανα και εγω που με παροτρυναν οι λαστιχαδες και ισιωνα ζαντες.Να βαλεις οτι λεει το ταμπελακι του κατασκευαστη.Αν θυμαμαι καλα σε μενα στο type s ακομα και φορτωμενο λεει 30psi μπρος/πισω,μονο οταν ρυμουλκω αλλαζει πισω.Απλα θα πρεπει να παρεις μια τρομπα ,αυτης της xiaomi πχ εδω και να ελεγχεις 2 φορες το μηνα και οχι στο καθε βενζιναδικο.Δεν ξανα βαζω 35psi οπου οταν ειναι ζεστο το λαστιχο παει 37-38psi.
  • Like
Reactions: 4
Άσε που με 35 πιεση κοπανάει πιο πολύ στις λακκούβες...
Και εγώ 30,31 του βάζω...

Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
  • Like
Reactions: 1
Αυτες τις μέρες θα παω για αλλαγη ελαστικών
Αυτή την στιγμη εχω τα assymetric ( τα εχω βάλει αλλες 2 φορες, τα 2 και τα 3) αλλα γενικα απο οσα λάστιχα εχω βάλει πανω τοαα χρονια (απο τα μαμα michelin pilot sport, avon zz1, goodyear assymetric x2, μεχρι τα τωρινα assymetric) παντα απο ενα σημειο και μετα (ας πουμε μετα την 2ετια) πααχω από "μαγουλιασμα", θαρρείς και το λαστιχο ειναι καθοσμενο.

Αυτο οφείλεται στα μαλακα πλαϊνά;

Λεω να παω σε bridgestone που λένε οτι εχει σκληρό πλαινο. Για πείτε γνωμες

Να αναφεεω οτι αχεδον ολα τα γνωστά ελαστκα σε σπορ γραμμη, οταν ρωτηαα πριν 2-3 μηνες μου τα αφηνε απο 380 εως 420 την τετραδα, οποτε απο τιμη ας πουμε οτι ολα είναι ιδια πανω κατω

Να πάω σε tour ελαστικο για να υπαρχει και καποια "άνεση"; βεβαια fk/fn και ανεση, εδω γελάμε λίγο ..

Αυτο με το μαγουλιασμα παντως δεν το εχω χωνέψει ποτε εδω και 16 χρονια και είναι εμφανές μονο στα μπροστά ελαστικά

MakTheo
See less See more
Μαγούλιασμα = μαλακό πλαϊνό!
Δεν μου άρεσε ποτέ και δεν ξαναβάζω ποτέ ελαστικό με μαλακό πλαϊνό.
Πήγαινε σε σκληρό με κάποιες θυσίες στο θόρυβο και άνεση.
έχω βάλει εγώ μπρίτζεστον και είναι σκληρό ελαστικό έχει με διαφορά τα σκληρότερα πλαινά, αργεί να ζεσταθεί και γλυστράει στην αρχή της διαδρομής, αλλά μετά είναι τρένο...ειδικά σε ταξίδι φοβερό...
πάντως τα μισελέν δεν τα αλλάζω με τίποτε...είχα βάλει τα πιλοτ σπορτ αλλά τώρα έχω τα πριμασι και σκέφτομαι όταν τα αλλάξω να βάλω τα ε-πρίμασι Α-Β-69 ενώ τα πρίμασυ 4, Β-Α-69 και τα πρίμασι4+ C-A-69
ααα όταν έψαχνα τι να βάλω, είδα τα κοντινένταλ είναι και αυτά σχετικά σκληρά στα πλαινά, θα έλεγα ενδιάμεσα στα μισελεν και τα μπρίτζεστον...αλλά ξέπεσα στα μισελέν καθώς είμαι πολύ ευχαριστημένος...
See less See more
Εγώ σε λίγες μέρες θα βάλω για πρωτη φορά τα primacy 4+...έχω τα continental premium contact 6 τώρα και πιο πριν μονο michelin pilot sport 3-4. Με τα παιδια πλέον οδηγώ τόσο συντηρητικά που δεν θέλω τρελά κρατήματα αλλά να ζεσταινεται γρήγορα και να έχει αντοχή στο χρόνο!
  • Like
Reactions: 1
Μαγούλιασμα = μαλακό πλαϊνό!
Δεν μου άρεσε ποτέ και δεν ξαναβάζω ποτέ ελαστικό με μαλακό πλαϊνό.
Πήγαινε σε σκληρό με κάποιες θυσίες στο θόρυβο και άνεση.
Οπότε Bridgestone ή Dunlop?

MakTheo
Εγώ σε λίγες μέρες θα βάλω για πρωτη φορά τα primacy 4+...έχω τα continental premium contact 6 τώρα και πιο πριν μονο michelin pilot sport 3-4. Με τα παιδια πλέον οδηγώ τόσο συντηρητικά που δεν θέλω τρελά κρατήματα αλλά να ζεσταινεται γρήγορα και να έχει αντοχή στο χρόνο!
Και εγω δεν εχω καημό πλεον να βαλω σπορ λάστιχο, θα την αναζητούσα πλεον την ανεση αλλα οπως ειπα το μαγουλιασμα το έχω σιχαθεί, υπάρχει tour ελαστικο με σκληρα πλαϊνά;

MakTheo
Οπότε Bridgestone ή Dunlop?

MakTheo
Δες και Yoko
Τα goodyear eagle f1 asymmetric 6 εχουν την ιδια σημανση με τα michelin primacy 4+.Μιλαω για διασταση 225/45/17 91Υ Α C 69db .Το goodyear για μενα είναι εξαιρετικη επιλογη και συνδυαζει κρατημα -ανεση-τιμη-χλμ αποδοση-σκληρα πλαινα.Εγω οπως έχω πει και αλλη φορα επειδη κανω 2 φορες το μηνα τουλαχιστον την διαδρομη προκοπι ευβοια ,δεν μπορω να θελω να παιξω στις στροφες και να ακουω το michelin να τσιριζει.

Mε τα bridgestone θα ισιωνεις ζάντες,γιατι για να τα φερεις στα μετρα σου πρεπει να ανεβασεις πιεσεις και εκει ερχεται η καταστροφη.Εδωσα 80ευρω αφου τα εβγαλα για ισιωμα και στις 4 ζαντες.Το αμαξι δεν κινειται στην πολη oυτε ανεβαινει πεζοδρομια.
See less See more
Τα goodyear τα εχω δοκιμασει δις (2 και 4) στο σιβικ, και τα 3αρια στου αδερφου μου το αμαξι.. Δεν αντιλεγω ότι απο κρατηματα ειναι αψογα, αλλα σκληρο πλαινο δεν λες οτι εχει.. Αν βγαλω μια φωτο τωρα θα νομισεις οτι εχω αφηαει τις μπροστά ροδες με 10psi..Αυτη την στιγμή εχω τα 4 στο civic..και μάλιστα με ένδειξη XL.

Ενω τον πρωτο καιρο (2 με 2μιση) χρονια είναι αψογα, απο εκει και πέρα ερχεται πλήρη καθίζηση..
Ενω θελω να τα ξαναβαλω, νομιζω οτι θα την ξαναπατησω εφόσον συνέβη ακριβως το ιδιο τοαο με τα 2 οσο τωρα και με τα 4

MakTheo
Από pirelli εχει κανεις εμπειρία;

MakTheo
Τα goodyear τα εχω δοκιμασει δις (2 και 4) στο σιβικ, και τα 3αρια στου αδερφου μου το αμαξι.. Δεν αντιλεγω ότι απο κρατηματα ειναι αψογα, αλλα σκληρο πλαινο δεν λες οτι εχει.. Αν βγαλω μια φωτο τωρα θα νομισεις οτι εχω αφηαει τις μπροστά ροδες με 10psi..Αυτη την στιγμή εχω τα 4 στο civic..και μάλιστα με ένδειξη XL.

Ενω τον πρωτο καιρο (2 με 2μιση) χρονια είναι αψογα, απο εκει και πέρα ερχεται πλήρη καθίζηση..
Ενω θελω να τα ξαναβαλω, νομιζω οτι θα την ξαναπατησω εφόσον συνέβη ακριβως το ιδιο τοαο με τα 2 οσο τωρα και με τα 4

MakTheo
Εγώ με τα assymetric απογοητεύτηκα. Μαγούλιασμα πολύ! Έπαιζα με τρελές πιέσεις για να βελτιωθούν. Ήθελα να τα πετάξω την 1η εβδομάδα που τα έβαλα.
pz4 εξαιρετικο
Μιλάς για διασταση 225/45/17 94Υ Α C 69db;Σε 18αρι ρουφαει βενζινη καργα
Μολις έφτασα στον λαστιχά, τελικα επελεξα pirelli p7 στα 380 τελική.
10η βδομαδα του 23..
Ειχε απο ολα, αλλα ενω μου προτεινε παλι goodyear assy 6, του εξηγησα το θεμα με το μαγουλιασμα και με ρώτησε ποσα χιλιόμετρα κανω τον χρονο κ επειδη κανω σχετικά αρκετά, μου πρότεινε ειτε τα p7 ειτε τα Bridgestone turanza ειτε τα assymetric 6..
Ειπα πρωτη φορα να δοκιμάσω pirelli που ενω την εχω σε εκτιμηση, δεν ετυχε ποτε και σε κανενα αμαξι να την δοκιμασω..

MakTheo
Καλοπάτητα!
Ευχαριστώ
Πάντως είναι η πρώτη φορά που φευγω απο κατηγορία super sport ελαστικου και πηγαινω σε κατηγορια touring sport (είναι κατηγοριας turanza, primacy κτλ νομιζω)
Η διαφορά είναι αισθητη στην ανεση παντως, ειχα αλλάξει και αμορτοσερ και μπαράκια περυσι και σημερα με τα λάστιχα το αμαξι ειναι αψογο στην κύλιση, ουτε καινούργιο δεν ηταν ετσι νομιζω

MakTheo
  • Like
Reactions: 2
Αν έβαλες το pirelly cinturato p7 έχουμε τα ίδια... Αθόρυβο, ταξιδιάρικο και με εύκολο ζέσταμα θα ελεγα

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πριν 2 χρόνια τα είχα βάλει 320... Σήμερα εννοειται έχουν ανέβει όλα!

Στάλθηκε από το SM-A525F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
6341 - 6360 of 6365 Posts