2006+ Honda Civic Forum banner
21 - 26 of 26 Posts

· Premium Member
9,649 Posts
Θα γραψω κι εδω λιγο μια περιληψη και τους κωδικους γιατι βλεπω να χανονται μεσα στις σελιδες των φαουλς.
Στις σελιδες 1084 και 1085 οποιος θελει μπορει να διαβασει περισσοτερα
Στα 134.500χλμ επειτα απο ελεχγο που εκανε ο φιλος μου Κωστας στα ακρομπαρα και χωρις να φαινεται καποιος ιδιαιτερος τζογος υπαρχει εντονος θορυβος απο αυτα. Τα οποια μπορουν να βγαλουν ανετα κι αλλα χλμ χωρις να τα βγαζει προβλημα το κτεο . Αλλα θα ζειτε με τα τρανταγματα στις λακουβες.
Εγω πηρα την αποφαση και αλλαξα τα παντα απο κατω. Αν ειχα λιγα περισσοτερα χλμ θα αλλαζα σιγουρα και τα ψαλιδια να μπει νεο μπαλακι. Επελεξα ανταλλακτικα της meyle.com που καποια απο αυτα τα λεει ενισχυμενα HD. Σιγουρα στην αγορα υπαρχουν κι αλλες προτασεις.. Οτι και να βαλετε θα δειτε ενα αλλο αυτοκινητο παιδια.

Λοιπον .. στο μπροστινο μερος ειναι πολυ ευκολο να μπειτε στο λινk της meyle.com στον ηλεκτρονικο καταλογο να βαλετε το σιβικ μας και να σας βγαλει τα ανταλλακτικα και φωτο.

Μπαρακια αντιστρεπτικης 31-16 060 0002/HD γυρω στα 30 ευρω το ενα.
Συνεμπλοκ εμπρος ψαλιδιου 31-14 610 0014/HD στα 30 ευρω το ενα
Λαστιχακια αντιστρεπτικης 31-14 615 0000 στα 3,3 ευρω το ενα
Ακρομπαρo left 31-16 020 0055/HD στα 30 ευρω το ενα
Ακρομπαρο right 31-16 020 0054/HD sta 30 ευρω το ενα
Ημιμπαρα 31-16 030 0019 στα 23,5 ευρω το ενα

Τα meyle στην Ελλαδα τα φερνει η intercars

Και πάμε και στο πίσω άξονα τον ημιάκαμπτο..
Οπως βλέπετε στο πρώτο βίντεο του Άγγλου θα πάθετε πλάκα από την καταστροφή του συνεμπλοκ στα 120.000 χλμ αν θυμάμαι καλά αλλά και από την σκουριά που έχει.
Το τι σκουριά εχω δει σε βίντεο όλες αυτές τις μέρες σε Άγγλους και σε Ρώσους δε περιγράφετε..τα δικά μας αυτοκίνητα από κάτω είναι καινούργια..
Και πάμε στους κωδικούς.
Στο συνεργείο που πήγα..μπόρεσε και έφερε 3 ζευγάρια διαφορετικά συνεμπλοκ για τον ημιάκαμπτο. Για να τα δούμε και να τα πιάσουμε στα χέρια.
Meyle 31-14 710 0001 στα 39 ευρώ το ένα.
Tedgum 00264147 περίπου 25 το ένα
Yamato J54038AYMT Αυτό γράφει επάνω στο λάστιχο HD ενισχυμένο Και μασίφ στο εσωτερικό του. Στα 25 περίπου το ένα..
Αυτο είναι μεταλλικό το εξωτερικό του, δεν είναι πλαστικό όπως τα άλλα δυο ποιο πάνω. Πλαστικό είναι καιτο μανησιο. Στο διαδίκτυο στην αναζήτηση δείχνει ένα πλαστικό συνεμπλοκ. Στη πραγματικότητα είναι μεταλλικό από έξω.
Επίσης υπάρχει και ακόμη ένα ενισχυμένο στην Ουκρανία άλλα φοβήθηκα να το φέρω.
Metgum 1814A και αυτό μασίφ στο εσωτερικό και μεταλλικό το εξωτερικό του.

Τα meyle στα χέρια μας ήταν σαν αφρός..ψεύτικο. Όταν βγήκαν τα μανισια,,ήταν πιο σκληρά και ενισχυμένα από τα meyle.
Με αρκετά μεγάλα κενά στο εσωτερικό τους
Το tedgum φαίνεται να είναι κι αυτό κάπως καλό και ενισχυμένο άλλα κι αυτό με λίγα Λιγότερα κενά στο εσωτερικό.

Και αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε τα yamato τα μασίφ..χωρίς κενά στο εσωτερικό τους.
Δε ξέρω πόσα χρόνια θα βγάλουν άλλα ξέρω και υπογράφω ότι πίσω έχει γίνει το κατι άλλο. Αυτό το γκουπ που ακούγεται από τα κενά που έχουν τα συνεμπλοκ, στις λακκούβες στις γραμμές των τρένων δεν υπάρχει πλέον.
Μακάρι να γύριζα το χρόνο πίσω να τα ειχα πετάξει πολυ πιο νωρίς όλα αυτά τα ανταλλακτικά που σας ανεφερα.

Επίσης οι τιμές είναι ενδεικτικές..στο ίντερνετ υπάρχουν πολλές και διαφορετικές.

Κι εδω τα λινκ με τα βιντεο που ειδαμε πως τα αλλαζουν.
Εμεις επιλεξαμε τη λυση χωρις να βγει ο ημιακαμπτος απο το αμαξι. Καναμε οτι εκανε ο Αγγλος στο πρωτο βιντεο απλως το αμαξι ηταν σε ανυψωτικο.

· Premium Member
9,649 Posts
Φωτογραφίες από συνεμπλοκ ημιάκαμπτου άξονα yamato J 54038AYMT

Attachments

· Premium Member
9,649 Posts
Φωτογραφίες από meyle πρώτα και tedgum 00264147

Attachments

· Premium Member
9,649 Posts
Κι εδω είναι φώτο από το μανισιο. Δε ξέρω αν φαίνεται καλά στη φωτο..εχει τραβήξει το μεταλλικό κουλούρι προς τα δεξιά. Και από την άλλη πλευρά εχει μεγαλύτερο κενό.
Στη δεύτερη φωτογραφία φαίνονται και λίγο οι ρωγμές στο καουτσούκ..

Attachments

· Registered
1,081 Posts
ΜΟΤΕΡ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΚΡΥΟ-ΖΕΣΤΟ

--> Όσοι έχουν διζωνικό κλιματισμό,υπάρχει και δεύτερο μοτέρ στην πλευρά του συνοδηγού #15

Product Organism Font Line Art

ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΤΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ 3D PRINTING (Driver Side)

ΕΔΩ Download μετά από εγγραφή
(Αν διαγραφεί μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα με το email σας για να σας το στείλω)
Glove Gesture Wood Auto part Nut

Υπάρχει και μια βελτίωση της παραπάνω εκδοχής με ενίσχυση στα νεύρα
ΕΔΩ
(Αν διαγραφεί μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα με το email σας για να σας το στείλω)
Gesture Automotive design Auto part Automotive exterior Personal protective equipment

21 - 26 of 26 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.